TPTO Slate

fca_pto.volunteer2

2017-2018 Slate

 

Board

Role Name
EXECUTIVE BOARD (Co-chair) Christina Childs
EXECUTIVE BOARD (Co-chair) Laurie Duarte
EXECUTIVE BOARD (Vice-chair) Doreen Godfrey
EXECUTIVE BOARD (Vice-chair) Amy Daniels
EXECUTIVE BOARD (Secretary) Kaitlyn Troy
EXECUTIVE BOARD (Treasurer) Crystal Hill

Committees

Role Name
AFTER-SCHOOL (Chair) Louise Johnson
BEAUTIFICATION (Co-chair) Emily Salmore
BEAUTIFICATION (Co-chair) Julie Murphy
BEAUTIFICATION Amanda Davenport
BEAUTIFICATION Liza Karpiak
BEAUTIFICATION Kyra Wein
BOOK FAIR (Co-Chair) Amy Walton
BOOK FAIR (Co-Chair) Andrea Callagy
BOOK FAIR (Chair-in-Training) Courtney Galligan
BOOK FAIR (Chair-in-Training) Lindsay O'Donnell
BOOK FAIR Jen Maher
BOOK FAIR Autumn Robert
BUDGET REPS/CDSP Holley Cavanna
BUDGET REPS/CDSP Sara Goertel
DIRECTORY Nicole Burkhart
DIRECTORY Marina Meyers
DIRECTORY (Photography) Lee Robbins
EDIBLE GARDEN (Chair) Sarah Madson
EDIBLE GARDEN Pam Cappella
EDIBLE GARDEN Courtney Proctor West
EDIBLE GARDEN Kristen Charney
ENRICHMENT (Chair) Stephanie O’Malley
ENRICHMENT Suzanne Connor
ENRICHMENT Stacey Tie
ENRICHMENT Kathy Hardy
EVENT TREASURER Sarah Mackie
EVENT TREASURER Sarah Madson
FIFTH GRADE BINGO NIGHT/GIFT (Chair) Sondra Romano
FIFTH GRADE BINGO NIGHT/GIFT Jennifer Erdlen
FIFTH GRADE BINGO NIGHT/GIFT Jennifer Keating
FIFTH GRADE BINGO NIGHT/GIFT Keri Pokorny
FIFTH GRADE BINGO NIGHT/GIFT Ali Miceli
FRIENDLY FAMILIES (Chair) Jacqueline Calabro
FRIENDLY FAMILIES (ELP) Barbara Moody
FRIENDLY FAMILIES (Kindergarten) Laura Harrison
HOSPITALITY Lauren Moir
JUMP ROPE FOR HEART Katie Pettit
KIDS CARE CLUB (Co-chair) Sandra Taylor
KIDS CARE CLUB (Co-chair) Kristin Croker-Fiordalis
KIDS CARE CLUB Lori Slotkin
KIDS CARE CLUB Courtney Galligan
KIDS CARE CLUB Cathy Jefferson
KIDS CARE CLUB Cindy Avery
KIDS CARE CLUB Alison Keena
KINDERGARTEN BUS (Chair) N/A
KINDERGARTEN BUS N/A
KINDERGARTEN BUS N/A
LOST AND FOUND (Co-chair) Carlye Manna
LOST AND FOUND (Co-chair) Suzy Zaino
NOMINATING (Co-chair) Amie Willis
NOMINATING (Co-chair) Sandra Taylor
NOMINATING Julie Best
NOMINATING Maija Judelson
PANCAKE BREAKFAST (Co-chair) Mary Beth Livengood
PANCAKE BREAKFAST (Co-chair) Jennifer Montesano
PASSPORT AROUND THE WORLD (Co-chair) N/A
PASSPORT AROUND THE WORLD (Co-chair) N/A
PASSPORT AROUND THE WORLD N/A
PASSPORT AROUND THE WORLD N/A
PUBLICITY (Chair) Bridget Wren
PUBLICITY (Photography) Lee Robbins
PUMPKIN CARNIVAL (Co-Chair) Gina Gromelski
PUMPKIN CARNIVAL (Co-Chair) Katie Petit
PUMPKIN CARNIVAL (Co-Chair) Jodi Sorrells
PUMPKIN CARNIVAL (Advisor) Lori Slotkin
SCHOOL SUPPLIES Liza Karpiak
S.O.S. Kim Cesare
Sound Tigers Kaitlyn Troy
SPECIAL ED REP (Chair) Stacey Tie
SPECIAL ED REP Wendy Hopper
SPECIAL ED REP Megan Girald
SPECIAL ED REP Kathy Hardy
SPECIAL ED REP Elizabeth Frost
SPRING FLING 2018 (Co-Chair) Joy Cummisky
SPRING FLING 2018 (Co-Chair) Jen Morici
SPRING FLING 2018 (Co-Chair) Victoria Coghlin
SPRING FLING 2018 Lauren Swenson
SPRING FLING 2018 (Advisor) Maija Judelson
TEACHER APPRECIATION (Co-Chair) Heather Tucker
TEACHER APPRECIATION (Co-Chair) Susan Demark
TEACHER APPRECIATION (Co-Chair) Meredith Carre
TEACHER APPRECIATION Brigid Rogers
TEACHER APPRECIATION Amie Willis
TEACHER APPRECIATION Ali Rogers
TEACHER APPRECIATION Diane Urban
TEACHER APPRECIATION Tracy McEvoy
TOKENEKE WIRE (Administrator) Meredith Olmstead
TOKENEKE WIRE Jeanne Strebel
TOKENEKE WIRE Ana Carreno
TOKENEKE WIRE Kaitlyn Troy
TOKENEKE WEB (Chair) Rebecca Ashcraft
TOKENEKE WEB Amie Willis
TOKENEKE WEB Nicole Brady
TOKENEKE TRADER (Co-chair) Ariana O’Malley
TOKENEK TRADER (Co-chair) Rebecca Woodfork
TOKENEKE TRADER Coren Moore
TOKENEKE TRADER Kristin White
TOKENEKE TRADER Jen Morici
UNICEF Raquel Bird
UNICEF Cathy Jefferson
VETERANS DAY Carlye Manna
WELCOMING FALL PARTY (Co-Chair) Maija Judelson
WELCOMING FALL PARTY (Co-Chair) Kim Sullivan
WELCOMING FALL PARTY (Co-Chair) Amy Witticom
WELCOMING FALL PARTY (Co-Chair) Kaitlyn Troy
WELCOMING FALL PARTY Kim Cesare
YEARBOOK (Co-Chair) Lee Robbins
YEARBOOK (Co-Chair) Christine Sullivan
YEARBOOK (5th Grade Section) Jennifer Erdlen
YEARBOOK (5th Grade Section) Jennifer Keating
YEARBOOK (Layout/Design) Kyra Wein
2016-2017 Slate

 

Board

Role Name
EXECUTIVE BOARD (Co-chair) Julie Best
EXECUTIVE BOARD (Co-chair) Maija Judelson
EXECUTIVE BOARD (Vice-chair) Christina Childs
EXECUTIVE BOARD (Vice-chair) Laurie Duarte
EXECUTIVE BOARD (Secretary) Kaitlyn Troy
EXECUTIVE BOARD (Treasurer) Sondra Romano

Committees

Role Name
AFTER-SCHOOL (Chair) Louise Johnson
BEAUTIFICATION (Co-chair) Emily Salmore
BEAUTIFICATION (Co-chair) Julie Murphy
BEAUTIFICATION Amanda Davenport
BEAUTIFICATION Liza Karpiak
BEAUTIFICATION Kyra Wein
BOOK FAIR (Co-Chair) Amy Walton
BOOK FAIR (Co-Chair) Andrea Callagy
BOOK FAIR Tracy Marra
BOOK FAIR  Terry Foley
BOOK FAIR Jodi Sorrells
BOOK FAIR Suzanne Connor
BOOK FAIR Joan Streeter
BUDGET REPS Catherine Jefferson
BUDGET REPS Holley Cavanna
BUDGET REPS  Sara Goertel
DIRECTORY Nicole Burkhart
DIRECTORY Marina Meyers
DIRECTORY (Photography) Bridget Wren
DIRECTORY (Photography)  Jennifer Pride
EDIBLE GARDEN (Co-Chair) Alisa Kuhn
EDIBLE GARDEN (Co-Chair) Sarah Madson
EDIBLE GARDEN Pam Cappella
EDIBLE GARDEN Kyra Wein
EDIBLE GARDEN Courtney Proctor West
EDIBLE GARDEN Allessandra Sunko
EDIBLE GARDEN Alex Perlin
EDIBLE GARDEN Kristen Charney
EDIBLE GARDEN Margaret Gifford
EDIBLE GARDEN (Curriculum Coordinator) Stephanie O’Malley
ENRICHMENT (Chair) Stephanie O’Malley
ENRICHMENT Suzanne Connor
ENRICHMENT Stacey Tie
ENRICHMENT Gina Gromelski
EVENT TREASURER Crystal Hill
EVENT TREASURER Sarah Madson
FIFTH GRADE BINGO NIGHT/GIFT (Co-Chair) Barbara Moody
FIFTH GRADE BINGO NIGHT/GIFT (Co-Chair) Amy Whitticom
FIFTH GRADE BINGO NIGHT/GIFT Kristin White
FIFTH GRADE BINGO NIGHT/GIFT Jennifer Pride
FIFTH GRADE BINGO NIGHT/GIFT Maija Judelson
FRIENDLY FAMILIES (Chair) Jacqueline Calabro
FRIENDLY FAMILIES (ELP) Stacey Tie
FRIENDLY FAMILIES (Kindergarten) Amy Daniels
FRIENDLY FAMILIES Doreen Godfrey
FRIENDLY FAMILIES Laura Harrison
HOSPITALITY Lauren Moir
JUMP ROPE FOR HEART Katie Pettit
KIDS CARE CLUB (Chair) Sandra Taylor
KIDS CARE CLUB Kristin Croker-Fiordalis
KIDS CARE CLUB Colleen Davenport
KIDS CARE CLUB Courtney Galligan
KIDS CARE CLUB Cathy Jefferson
KIDS CARE CLUB Kim Harper
KIDS CARE CLUB Lori Slotkin
KINDERGARTEN BUS (Chair) Jennifer Morici
KINDERGARTEN BUS Courtney Galligan
KINDERGARTEN BUS Alison Miceli
LOST AND FOUND (Co-chair) Carlye Manna
LOST AND FOUND (Co-chair) Suzy Zaino
NOMINATING (Co-chair) Nicole Brady
NOMINATING (Co-chair) Kimberly O’Hoppe
NOMINATING Amie Willis
NOMINATING Sandra Taylor
PANCAKE BREAKFAST (Co-chair) Dana Dolcetti
PANCAKE BREAKFAST (Co-chair) Jennifer Morici
PANCAKE BREAKFAST Mary Beth Livengood
PANCAKE BREAKFAST Amy Daniels
PASSPORT AROUND THE WORLD (Co-chair) Natasha Pogosian
PASSPORT AROUND THE WORLD (Co-chair) Nakia Steadman
PASSPORT AROUND THE WORLD Sayan Chakraborty
PASSPORT AROUND THE WORLD Raquel Bird
PUBLICITY (Co-chair) Bridget Wren
PUBLICITY (Co-chair) Suzy Zaino
PUBLICITY (Photography) Jen Pride
PUMPKIN CARNIVAL (Co-Chair) Lori Slotkin
PUMPKIN CARNIVAL (Co-Chair) Kim Sullivan
PUMPKIN CARNIVAL (Co-Chair) Jodi Sorrells
PUMPKIN CARNIVAL (Advisor) Sara Goertel
SCHOOL SUPPLIES Liza Karpiak
S.O.S. Kim Cesare
Sound Tigers Kaitlyn Troy
SPECIAL ED REP Lauren Anderson
SPECIAL ED REP Heather Tucker
SPECIAL ED REP Wendy Hopper
SPECIAL ED REP (ELP) Stacey Tie
SPRING FLING 2018
TEACHER APPRECIATION (Co-Chair) Jennifer Maher
TEACHER APPRECIATION (Co-Chair) Kristin Croker-Fiordalis
TEACHER APPRECIATION Susan Demark
TEACHER APPRECIATION Candice Behrens
TEACHER APPRECIATION Jackie Lenich
TEACHER APPRECIATION Neenu Sharma
TEACHER APPRECIATION Tracy McEvoy
TOKENEKE WIRE (Administrator) Meredith Olmstead
TOKENEKE WIRE Jeanne Strebel
TOKENEKE WIRE Ana Carreno
TOKENEKE WIRE Kaitlyn Troy
TOKENEKE WEB (Chair) Rebecca Ashcraft
TOKENEKE WEB Matthew Anderson
TOKENEKE WEB Lauren Anderson
TOKENEKE TRADER (Co-chair) Coren Moore
TOKENEK TRADER (Co-chair) Ariana O’Malley
TOKENEKE TRADER Alisa Kuhn
TOKENEKE TRADER Kristin White
TOKENEKE TRADER Susan Demark
TOKENEKE TRADER Catherine Jefferson
TOKENEKE TRADER Christine Sullivan
UNICEF Joan Streeter
UNICEF Raquel Bird
VETERANS DAY Carlye Manna
WELCOMING FALL PARTY (Co-Chair) Suzanne Connor
WELCOMING FALL PARTY (Co-Chair) Betsy Wilson
WELCOMING FALL PARTY Amy Daniels
WELCOMING FALL PARTY Dana Dolcetti
WELCOMING FALL PARTY Shana Hurkala
WELCOMING FALL PARTY Kristie Cavillo
WELCOMING FALL PARTY Abby Hord
WELCOMING FALL PARTY Lisa Anderson
WELCOMING FALL PARTY Megan McCarthy
WELCOMING FALL PARTY Beth Hanig
YEARBOOK (Co-Chair) Lee Robbins
YEARBOOK (Co-Chair) Christine Sullivan
YEARBOOK (Advisor) Jennifer Erdlen
YEARBOOK (Advisor) Jennifer Keating
YEARBOOK (Photography) Rebecca Ashcraft

TPTO Store

Shop for your favorite Tokeneke Trader products and Pumpkin Carnival merchandise. You can also buy tickets to TPTO Events, Fundraisers and Enrichment activities.

Product Catalog

Shopping Cart